Pieniny Perła Polskich Gór

Górskie wycieczki to doskonały aktywny wypoczynek. Można oddychać czystym powietrzem oraz podziwiać piękne widoki. Jeśli marzy Ci się wypad w góry, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w pieszych wycieczkach, warto zacząć od niewysokich gór takich jak Pieniny. Można tam znaleźć wiele interesujących zakątków oraz prostych szlaków, które są idealne dla mniej zaawansowanych. Także osoby bardziej zaawansowane znajdą dla siebie szlaki, które rzucą im wyzwania.

 

Wąwóz Homole to najpiękniejszy wąwóz, który przyciąga uwagę miłośników przyrody. Przez wąwóz, który położony jest w Małych Pieninach we wsi Jaworki, prowadzi malowniczy szlak. Po przejściu zielonego szlaku wychodzimy na robiącą wrażenie Dubantowską Dolinę z której można dojść na Wysoką lub przejść na Bukowinki, gdzie znajdują się karczma i bacówki, w okresie letnim można tam skosztować regionalnych serów.

 

Biała Woda jest to rezerwat przyrody położony w miejscowości Jaworki. Jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów oraz jest to również trasa dla turystyki rowerowej.

 

Przełom Dunajca nie ukrywając, jest to jeden z najpiękniejszy kanionów rzecznych w Europie. Można tam się dostać pieszo lub rowerm, a także dla tych którzy lubią większe wyzwania, można spłynąć kajakiem, pontonem lub tratwą. Spływ przełomem to jedna z największych atrakcji w Pieninach nawet na skalę Europy.

 

Trzy Korony położone są obok Sokolicy, określane są za najbardziej spektakularny szczytem w Pieninach i równocześnie jeden z symboli regionu. Najładniej Trzy Korony prezentują się od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne.

 

Małe Pieniny stanowią najwyższą część Pienin – jest to szczyt Wysoka (1050m. n.p.m.) Mimo to są miejscem mało uczęszczanym przez turystów. Przez niemal całą długość Małych Pienin biegnie niebieski szlak, który wcześniej prowadził z Czorsztyna do Szczawnicy, przez Pieniny Właściwe. Dalej trasa wiedzie aż do Przełęczy Rozdzielna, będącej granicą Pienin z Beskidem Sądeckim.

 

Pieniny Spiskie to najbardziej zapominana część Pienin. Jest to najniższy fragment pasma ciągnący się przez około 14km między Jeziorem Czorsztyńskim i przełomem Białki. Nad Jeziorem Czorsztyńskim w sezonie wiosennym i letnim jest tam do dyspozycji kąpielisko z plażą oraz pływają statki wycieczkowe. Można tam zwiedzić zamek w Niedzicy, gdzie w czasach historycznych był uwięziony Janosik.

 

Pieniny Środkowe a także nazywane Pieniny Właściwe jest to najbardziej atrakcyjna część pasma Pienin. Od strony zachodniej sąsiadują z Pieninami Spiskimi, a od strony wschodniej z Pieninami Małymi. Ciągną się od wsi Czorsztyn i Niedzica do przełomu Dunajca, między Krościenkiem a Słowacką Leśnicą. Ich najwyższym szczytem są Trzy Korony a konkretnie jedna z turni szczytowych – Okrąglica o wysokości 982m n.p.m.

 

Szczawnica jest stolicą Pienin z wodami leczniczymi w województwie małopolskim, położona na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, po prawej stronie Dunajca. Miasto oferuje wiele atrakcji dzięki czemu nasi goście nie będą się nudzić.

Jaworki - serce Pienin główna miejscowość Małych Pienin, gdzie można zwiedzić cerkiew, która obecnie jest kościołem katolickim pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Także można obejrzeć pozostałości zagród, które stanowią silnie rozwinięte w tym regionie hodowle owiec.

Szlachtowa wieś w Polsce położona nad potokiem Grajcarek (dopływ Dunajca). Znajduje się tam masyw Jarmuty, który jest jednym z charakterystycznych szczytów w Pieninach. Ciekawostką jest to, że wiele osób które spacerują po uliczkach, nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczyt Jarmuty jest wygasłym wulkanem.