Inne miejsca i atrakcje w okolicy

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie po Tatrach miejsce. Władysław Anczyc w 1864 stwierdził: "Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział". O dużej popularności turystycznej Pienin decydują walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Dodatkowo na ich atrakcyjność wpływa występowanie kwaśnych, nasyconych dwutlenkiem węgla wód mineralnych zwanych szczawami.

 

 Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Równolegle (po słowackiej stronie rzeki) biegnie też szlak pieszo-rowerowy zwany Drogą Pienińską. Interesujące są również ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy, a także (na terenach sąsiadujących z Pieninami) drewniane kościółki w Grywałdzie, Dębnie Podhalańskim, kościoły w Krempachach i Frydmanie. Po Zbiorniku Czorsztyńskim kursują dla turystów statki pasażerskie białej floty tj. statek "Harnaś"[1], wykonujący 50-minutowe rejsy widokowe oraz statki "Halny" i "Dunajec" przewożące turystów pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie.

 

Wysoka (1050m).

- dawniej szczyt ten miał również inne, lokalne nazwy: Pamiarky, Kiczera. Używana przez tutejszą ludność (Łemków) nazwa Pamiarky pochodzi prawdopodobnie od istniejącej tu niegdyś wieży triangulacyjnej, nazwa "Kiczera" od Połoniny Kiczera znajdującej się pod szczytem, na południowo-zachodniej stronie góry. Równie często używana była też nazwa "Wysoka". Góra zaliczana do Korony Gór Polski.

czytaj dalej (wikipedia) >>

 

Trzy Korony (982 m)

– najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Góra wznosi się około 500 metrów ponad otaczający ją teren. Partię szczytową stanowi pięć turni zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych.

czytaj dalej (wikipedia) >>

 

Sokolica (747 m)

– szczyt w pn.-wsch. części Pienin Środkowych w tzw. Pieninkach. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma ok. 500 lat). Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca.

czytaj dalej (wikipedia) >>

 

Jarmuta

– masyw górski w Pieninach, położony w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Jest dobrze wyodrębniony od innych wzniesień i ma dwa szczyty: Jarmuta (794 m) i Czuprana (777 m), oddzielone przełęczą Matwijowa (763 m). Oprócz nich po północno-zachodniej stronie wyróżnia się jeszcze mniejszy szczyt zwany Jarmutką (690 m). Południowo-zachodnie zbocza góry opadają do Doliny pod Jarmutą, którą płynie Klimontowski Potok, południowo-wschodnie do doliny Palkowskiego Potoku, zbocza północno-zachodnie i północne do doliny Grajcarka. Jarmuta leży na północ od głównego grzbietu Małych Pienin, oddzielona od niego Klimontowską Przełęczą (696 m), a jej wierzchołek oddalony jest od najbliższego szczytu w tym grzbiecie – Cyrhle, który jest dla niego zwornikiem i zarazem leży w grzbiecie głównym – o ok. 750 m w prostej linii.

czytaj dalej (wikipedia) >>

 

 Palenica (722 m)

– szczyt w Małych Pieninach oddzielony przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu[1]. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się wyciągiem krzesełkowym zarządzanym przez Polskie Koleje Linowe. Na stokach góry znajduje się Stacja Narciarska Palenica, z dwiema trasami narciarskimi, trasa czerwona – „Palenica 1” jest jedną z ciekawszych tras narciarskich w Polsce.

czytaj dalej (wikipedia) >>

 

Muzyczna Owczarnia

Od 2004 roku w Muzycznej Owczarni odbywa się ponad 100 koncertów rocznie. W Owczarni występowali tacy artyści jak m.in.: WISHBONE ASH, ANTHIMOS APOSTOLIS, Acid Drinkers, Bracia, Carrantuohill, Oddział Zamknięty, Dżem, Wanda i Banda, Lombard, Kasia Kowalska, TSA, IRA, Coma, Czesław Śpiewa, Grzegorz Turnau, Kroke, Mafia, Nocna Zmiana Bluesa, Nigel Kennedy, Marek Raduli, Pilichowski Band, Leszek Cichoński, Jacek Królik, Jarosław Śmietana, Globetrotters, Krzysztof Ścierański, Hanna Banaszak, Grażyna Auguścik, Andrzej Poniedzielski, Jorgos Skolias, Mikromusic, Grzegorz Kapołka, Janusz Strobel, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Sławomir Jaskułke, Martyna Jakubowicz, Marek Bałata i wiele innych gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej.

 

Przy okazji koncertów zostało zarejestrowanych kilka płyt, jak m.in. Marek Raduli SQUAD 2003 live in Jaworki, Carrantuohill – Session - Natural Irish & Jazz (album otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii album roku etno/folk) czy 4szmery – No Sheep Till... Muzyczna Owczarnia.

 

 W Muzycznej Owczarni swoje 50 urodziny obchodził Nigel Kennedy, a 25-lecie twórczości świętował Marek Raduli. Wojtek Pilichowski powiedział kiedyś: Nie zagrać w Muzycznej Owczarni to obciach.

http://www.muzycznaowczarnia.pl/koncerty.htm >>

 

Strona z Akceptacją Cookies
loga apartamentów w szczawnicy. #wybieramPieniny, wybieram pieniny